„Strajk żywności”

MARNOWANIE ŻYWNOŚCI I PROBLEM NIEDOŻYWIENIA

Jest bardzo wiele segmentów życia, które powinny być zagospodarowane przez zwykłych obywateli. Problemów z jednej strony marnowania się dużej ilości żywności, a z drugiej głodu nie da się ograniczyć bez zainteresowania się problemami przez zwykłych ludzi.

”?Strajki Żywności? ? to barwne manifestacje podczas, których wolontariusze Banków Żywności skandują swój sprzeciw wobec marnowania. Te wydarzenia są organizowane są od 2009 roku przez Banki Żywności i Federację…

Celem ?Strajku Żywności? jest podnoszenie świadomości w społeczeństwie polskim o skali marnowania żywności i jednoczesnym problemie niedożywienia. Strajk jest organizowany z okazji Światowego Dnia Żywności (16 października). Ten specjalnie wyznaczony przez FAO dzień, przypomina opinii publicznej o globalnych problemach żywnościowych, wzmacnia poczucie solidarności w walce z głodem, niedożywieniem i ubóstwem, którą można podejmować w lokalnej społeczności” – źródło www.bankizywnosci.pl.

Presja społeczna jest zbyt mała

W sprawie ogromne znaczenie ma świadomość, szczególnie wśród tych, którzy mają nadmiar i zamiast marnować żywność, mogą się dzielić z innymi.
Konieczna jest również wrażliwość rządzących, którzy powinni zrezygnować z idiotycznego podatku od przekazanie nieodpłatnie żywności osobom potrzebującym. Na przykładzie dzielenia się chlebem widać szczególnie wyraźnie, jak szkodliwa jest zachłanność rządzących, jak szkodliwy jest nadmiar prawa i nadmiar państwa w państwie, które to mogą przyczyniać się do głodu.

Barbara Berecka